Põhjamaade kirjanduse nädal 15.-21. november

Aasta kõige pimedamal ajal korraldavad Põhjamaade raamatukogud ja Põhjala Ühing alates 1997. aastast Põhjamaade raamatukogunädalat, mis alates 2018. aastast kannab Põhjamaade kirjanduse nädala nime. Algne idee toimib endiselt ja on lihtne: süüta küünal ja loe koos kaaslastega.

Raamatukogunädalal on kaks osa: hommikuhämarus (ettelugemine lastele) ning õhtuhämarus (ettelugemine täiskasvanutele).

Selle aasta põhiteemaks on unistused ja igatsused
Praegust aega iseloomustab suurenenud eraldatus ja suletud piirid. Kuid kui on üks teema, mis ühendab inimesi üle riigipiiride, siis see on unistused ja igatsused. See, millest unistame ja mida igatseme, võib lõputult erineda, kuid emotsioonid on universaalsed. Kirjandus on alati suutnud meid unistama panna. Pandeemia ajal on see eriti oluline. Seepärast kutsub Põhjamaade kirjanduse nädal sel aastal üles arutama unistustest ja igatsustest.

Unistused ja igatsused ettelugemiseks mõeldud raamatutes 
Sel aastal on ettelugemiseks mõeldud raamatute põhiteemaks unistused ja igatsused. Hommikuhämaruses loevad lapsed ja noored Karin Eralndssoni raamatut “Pärlipüüdja. Legend silmaterast”. Selles raamatus, mis on ka nomineeritud Põhjamaade Nõukogu laste- ja noortekirjanduse auhinnale, tegutseb Miranda, kes on parim pärlipüüdja. Ta teab, et müütiline Silmatera, pärlitest suurim ja hinnalisim, võib olla ühel päeval tema oma. Legendi järgi ei pea see, kes selle pärli leiab, enam kunagi midagi ihkama.

Õhtuhämaruses loetakse Sally Salmineni raamatut “Katrina”. Selles, juba klassikaks kujunenud raamatus, saame tuttavaks noore Katrinaga, kelle meelitab endaga abielluma vaene Ahvenamaa madrus, lubades talle saarel jõukat elu. Kui Katrina saabub kaunilt kirjeldatud Ahvenamaale, osutub tegelikkus millekski muuks. Katrina elulugu kujutab endast tugeva naise saatust. Seda raamatut on aastate jooksul palju loetud ja armastatud.

Sel aastal on põhirõhk Ahvenamaa raamatutel, et pöörata tähelepanu Ahvenamaa omavalitsuse sajanda aastapäevale ja sellega seotud pidustustele. Novembris toimuv Põhjala kirjanduse nädal on osa Ahvenamaa iseseisvuse tähistamise üritustest.

Kasutatud teksid leiate täispikkuses lehtedelt https://www.nordisklitteratur.org/et/ ja https://www.norden.ee/et/kultuur/pohjamaade-kirjanduse-naedal.